Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudrost: 1. díl

2. 12. 2007

 Toto je časopis Moudrost. Budeme vám tu psát příběhy, které se udehrály, dóka a mnoho dalšího.

 

V jedné japonské hospůdce večeřel osamělý samuraj. Vypadal velmi klidně a mouchy, které mu bzučely kolem hlavy ho zřejmě vůbec nerušily. Najednou do místnosti vstoupili tři roninové (samurajové bez pána). Všimli si nadherných mečů, které měl u sebe osamělý samuraj u svého pasu. Podle ošuntělého oděvu bylo zřejmé, že ani on nepatří k nějakému klanu. Rozhodli se tedy, že získají jeho meče, které představovali úplné jmění. Zároveň usoudili, že tento samuraj není pro ně vhodná společnost. Usedli tedy k vedlejšímu stolu a vyměňovali si navzálem urážlivé poznámky o svém sousedovi a doufali, že vyprovokují souboj. Samuraj se však tvářil jako kdyby je neslyšel a to i přesto, že poznámky byly čím dál tím víc urážlivé. Najednou samuraj zvedl hůlky, kterými večeřel. Čtyřikrát s nimi mávnul do vzduchu a zabil čtyři mouchy. Zatímco pomalu kladl jídelní hůlky na stůl roninové kvapem opouštěli hospodu. Byli by se jinak utkali se samotným Miyamoto Musashim a dost možná by přišli o život.

 

K úspěchu nestačí jen pouhá chytrost, nezbytná je širší perspektivita. Ukvapené závěry o tom, co je dobré a co zlé, nebudou nikomu nic platné.
To však neznamená, že bychom měli být liknaví. Nikdo se však nestane opravdovým válečníkem, pokud není schopen se rychle rozhodnout a bez otálení se vrhnout za svým cílem.