Jdi na obsah Jdi na menu
 


Moudrost: 3.díl

2. 12. 2007

Miyamoto Musashi a Yubei Yagyu

Na svých cestách se Musashi objevil v hradebním městě v oblasti Chugoku. Již z dálky viděl přicházet jiného samuraje. Po chvíli pozorovaní jeho pohybů při chůzi a jeho držení těla poznal, že se jedná o Yubeje Yagyu, známého šermíře té doby v Japonsku a zakladatele školy Yagyu.
Yagyu také pozoroval pohyby muže přicházejícího k němu a řekl si, že to musí být Miyamoto Musashi. Oba se v chůzi minuli a předstírali, že jeden neví, kdo je ten druhý. Když udělali od sebe pár kroků, zastavili se otočili se a šli k sobě. Jejich oči se střetli a Yagyu řekl: "Nejste vy Miyamoto Musashi?"
Na to Musashi odvětil: "Ano, jsem. A nejste vy Jubei Jagjú?"
Oba muži k sobě přistoupili a vyměnili si zdvořilé pozdravy. Potom šli spolu do čajovny, kde u šálku čaje spolu dlouze hovořili. Po chvilce se obrátili k desce hry Go a začali spolu hrát. Jejich metody byly různé, ale hra byla přibližně vyrovnaná. Každý když opatrně prozkoumal síly toho druhého ve hře, byl schopen podle ducha hry zjistit ostatní stránky toho druhého. Miyamoto Musashi shledal hru bez vtipu a Yubei Yagyu s ním v duchu souhlasil. Vstali ze svých míst, opustili čajovnu a po jednoduché pokloně pokračovali každý svou cestou.
Oba dva v duši došli k názoru, že vzájemný souboj by byl bez jakékoliv vyhlídky na vítězství, je dost možné, že by zemřeli oba. Když se setkají dva velcí bojovníci, kteří dosáhli vnitřní pravdy, nemají potřebu zbytečně plýtvat slovy.

Miyamoto Musashi

Článek vydal:

Soubor:CalSamurai.gif